top of page

Jarní rovnodennost a úplněk 25.3.2024

Jaro se blíží … jarní rovnodennost nastane 20. 3. 2024 a hned pár dní na to nastane úplněk Měsíce, tentokrát ve Vahách.

Každé jaro je důležitým mezníkem nejen v přírodě, ale i v životech nás lidí.

Jaro je obdobím, kdy jsou velice silné Energie  pučení, rašení,  tvoření, energie  nových šancí a začátků. Tak to je v přirodě a tak to je i životech nás lidí.

Opravdu bychom měli mít na mysli, že to co zasadíme na jaře, a to nejen do záhonů, ale vše, co v období jara uděláme, pomyslíme, pocítíme, co vyřkneme,je zasazeným semínkem, které klíčí někde v neciditelné rovině a začne růst a vyjevovat se v průběhu léta a podzimu…. a to se potom často divíme, co že se to v našem životě děje, kde se to vzalo….. a kdybychom si zkusili vzpomenout ci jsme dělali, jak jsme mysleli, jak jsme pociťovali , co jsme říkali v jarním období… potom bychom si mohli dát vše do souvislostí  a bylo by nám jasno, proč se nám některé věci dějí….

Proto je tak důležitá  jarní očistam nejen těla, ale především mysli, emocí, celkového vnímání .

Jak na to?

Je to zcela jednoduché, ale musíme mít dost sebekázně, abychom si každý den udělali chvilku na to zklidnění a práci s vlastní myslí a emocemi.

Výborná je „metoda 21“. 

Na klidném místě se posadíme tak, abychom měli vzpřímenou páteř, volný hrudník, ruce poloříme na n a nohy, abychom uvolnili ramena. zahledíme se do prostoru, třeba na zeleninou kytku, na bílou stěnu, na plamínek svíčky a rozostříme zrak.

Potom začneme polohlasně počítat od jedné do dveceti jedné, hned potom zpět do jedné. Příklad: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 …. a zopakujeme to celé 3x. Potom vydatně vydechneme a máme hotovo.

Nejúčinější je to praktikovat jednou denně po 21 dní.  Můžeme ale pokračovat dále a může se to stát účinnou součstí naší mentální hygieny.

Metodou 21 zastavíme toky myšlenek, mysl se zklidní a vyčistí od zbytečných nánosů, které nás zatěžují, aniž bychom si to uvědomovali.

Pokud v jarním období zkusíme alespoň jednou týdně vynechat maso a uzeniny, zvýšíme podíl zeleniny a luštěnin v naší stravě, zcela jistě nám to prospěje.

Venku si můžeme utrhnout pár lístků pampelišky, oprat je a jen tak sníst, nebo přidat do salátu. Tím posílíme játra.

Játra také posílíme tím, že si začneme uvědomovat, že jsme možná často zbytečně kriričtí, zlostní, hněviví… vůči druhým i sobě… a začneme to zkousšet měnit, protože přehnaná kritičnsot, zloba a hněv nás oslabují nejen v pocitech, ale také na těle.

Každý den poděkovat za obyčejné věci a prožitky je cestou k příjemnějšímu a zdravějšímu životu.
38 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Koření nejen pro chuť, ale i pro zdraví

Všichni běžně používáme koření, když připravujeme jídlo. Kdo by neměl doma pepř, kmín, skořici, bobkový list, nové koření, hčebíček.... ale možná nebudeme mít běžně kardamon, koriandr, kurkumu, mletý

Comments


bottom of page